Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Ömer Plakçılık


baba65
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 4 sene önce
Gönderiler: 597
Topic starter  

1975 – Zeyno – Seven Bahtiyar Olmaz
Ömer Plakçılık ÖP – 1190

NOT:

“Zeyno” adlı eser bazı kayıtlarda “Antepli Zeyno”, “Urfalı Zeyno” adlarıyla geçmektedir. Plak üzerinde eserin kime ait olduğuyla ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor. Türkü formunda olan eser TRT repertuarında kayıtlı değil. Bazı türkü sitelerinde ve Ceylan’ın İdobay’dan çıkan albümünde söz müzik İbrahim TATLISES yazsa da MESAM kayıtlarında böyle bir bilgi yoktur. Ayrıca eser hakkında sözünün ve müziğinin kendisine ait olduğunu iddia eden ve bu nedenle mahkemeye başvuran bir müddei de bulunduğu için söz müzik kısmını boş bıraktık.

Plak üzerinde “Seven Bahtiyar Olmaz” adını taşıyan türkü TRT repertuarına “Elinde Ayağında Acem Kınası” adıyla kayıtlı bir Kerkük türküsüdür. Her ne kadar YouTube Music verilerinde albüm kayıtlarında çok az kişi çıksa da türküyü “Elinde Ayağında” adıyla birçok Kerkük mahalli sanatçısı okumuştur. “Seven Bahtiyar Olmaz” adıyla okuyan tek sanatçı İbrahim TATLISES’tir.

Allah'ın yarattığı bir kulum işte


Alıntı
baba65
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 4 sene önce
Gönderiler: 597
Topic starter  

1975 – Erzurum Dağları – Ayağında Kundura (Ölürüm Ben)
Ömer Plakçılık ÖP – 1191

NOT: “Ayağında Kundura” adlı eserin ilk versiyonudur. İkinci ve meşhur olan versiyonu 1978’de Türküola firmasından 315 seri numarasıyla yayınlanan “İbrahim Tatlıses” adlı LP’de yer alan versiyondur.

Plağın göbeği tüm basımlarda aynı renk olmakla birlikte plak kağıdı turuncu, yeşil gibi farklı renklerde ve tasarımlarda basılmıştır.

Allah'ın yarattığı bir kulum işte


CevapAlıntı
Paylaş: