Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

1975

baba65
(@admin)
Üye Admin
Gönderiler: 601
Topic starter  

1975 – Zeyno – Seven Bahtiyar Olmaz
Ömer Plakçılık ÖP – 1190

NOT:

“Zeyno” adlı eser bazı kayıtlarda “Antepli Zeyno”, “Urfalı Zeyno” adlarıyla geçmektedir. Plak üzerinde eserin kime ait olduğuyla ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor. Türkü formunda olan eser TRT repertuarında kayıtlı değil. Bazı türkü sitelerinde ve Ceylan’ın İdobay’dan çıkan albümünde söz müzik İbrahim TATLISES yazsa da MESAM kayıtlarında böyle bir bilgi yoktur. Ayrıca eser hakkında sözünün ve müziğinin kendisine ait olduğunu iddia eden ve bu nedenle mahkemeye başvuran bir müddei de bulunduğu için söz müzik kısmını boş bıraktık.

Plak üzerinde “Seven Bahtiyar Olmaz” adını taşıyan türkü TRT repertuarına “Elinde Ayağında Acem Kınası” adıyla kayıtlı bir Kerkük türküsüdür. Her ne kadar YouTube Music verilerinde albüm kayıtlarında çok az kişi çıksa da türküyü “Elinde Ayağında” adıyla birçok Kerkük mahalli sanatçısı okumuştur. “Seven Bahtiyar Olmaz” adıyla okuyan tek sanatçı İbrahim TATLISES’tir.

Allah'ın yarattığı bir kulum işte

Alıntı
baba65
(@admin)
Üye Admin
Topic starter  

1975 – Erzurum Dağları – Ayağında Kundura (Ölürüm Ben)
Ömer Plakçılık ÖP – 1191

NOT: “Ayağında Kundura” adlı eserin ilk versiyonudur. İkinci ve meşhur olan versiyonu 1978’de Türküola firmasından 315 seri numarasıyla yayınlanan “İbrahim Tatlıses” adlı LP’de yer alan versiyondur.

Plağın göbeği tüm basımlarda aynı renk olmakla birlikte plak kağıdı turuncu, yeşil gibi farklı renklerde ve tasarımlarda basılmıştır.

CevapAlıntı
baba65
(@admin)
Üye Admin
Topic starter  

Bir Yol Göster
Stüdyo Yalçın – İbrahim Tatlıses 4.Özel Bant

Orkestra: Mahalli sazlar.
Spiker: Mehmet TOPAL
Teknik Yapım: Erdal YALÇIN

Öncelikle albümün orijinali elimizde mevcut olmadığı ve internet ortamında dolaşan kapakların da okunaksız olması nedeniyle şarkı sıralamasını İbrahim Tatlıses hayranları ve arşivciler arasında yaygın olarak bilinen haliyle sıraladık. Bu şekilde albümde 11 eser bulunmaktadır.

Albüm İbrahim Tatlıses’in Elazığ’da Stüdyo Yalçın firması ile yaptığı mahalli bantların dördüncüsüdür. Yani bundan önce yine Stüdyo Yalçın’dan çıkan 3 mahalli bant daha yapmıştır.

Albüme de adını veren “Bir Yol Göster” adlı şarkının orijinali “Tanrı’ya Feryat” olarak geçmektedir. “Bir Yol Göster” adıyla okuyan tek sanatçı İbrahim Tatlıses’tir.

Albümdeki eserler hakkındaki detaylı bilgileri diskografide yer alan eser isimlerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

CevapAlıntı
baba65
(@admin)
Üye Admin
Topic starter  

Şaşkın
Stüdyo Yalçın

• 01 – Affetmem Yar Seni
  • 02 – Al İpek Yeşil İpek
  • 03 – Altın İken Tunç Oldum
  • 04 – Atıma Verdiler Sarı Samanı
  • 05 – Başında Yazması Var
  • 06 – Enstrümental
  • 07 – Evlenmem
  • 08 – Falcı
  • 09 – Hülya
  • 10 – Kurban Olduğum
  • 11 – Olanlar Sana Oldu
  • 12 – Şaşkın
  • 13 – Arka Pencereden Gel
  • 14 – Gel Beri
  • 15 – Vara Vara Vardım
  • 16 – Yara Bende

Öncelikle albümün orijinali elimizde mevcut olmadığı için albüm kapağını ve şarkıların ayrıntılı bilgilerini yayınlayamıyoruz; ancak sonraki albümlerde bu şarkıları tekrar okuduğu için o albümlerin diskografi bölümünde bu bilgiler ayrıntılı olarak yer alacaktır. Sitemizin diskografi bölümü güncellendiği için sık sık kontrol ediniz.

Şarkı sıralamasını İbrahim Tatlıses hayranları ve arşivciler arasında yaygın olarak bilinen haliyle sıraladık. Bu şekilde albümde 16 eser bulunmaktadır.

Albüm İbrahim Tatlıses’in Elazığ’da Stüdyo Yalçın firması ile yaptığı mahalli bantların biridir.

CevapAlıntı
baba65
(@admin)
Üye Admin
Topic starter  

İbrahim Tatlıses
Uzelli (Almanya) 251

Made in Germany by Uzelli

Eser isimleri kaset kapağında yer aldığı şekliyle yazılmıştır.

İlk baskıları ‘İbrahim Tatlıses’ ismi ile yayınlandı.

Sonraki yıllarda ‘Ayağında Kundura (Ölürem Ben)’ ismi ile farklı kapak ve farklı sıralamayla yayınlandı.

1987’de ‘Ayağında Kundura (Ölürem Ben)’ ismi ile Türkiye’de de yayınlandı.

‘Erzurum Dağında’ adlı uzun hava ve ‘Ölürem Ben’ adlı türkü ‘1975 – Erzurum Dağları – Ayağında Kundura (Ölürem Ben)’ plağındaki kayıtlar ile birebir aynıdır.

’Seven Bahtiyar Olmaz’ ve ‘Zeyno’ adlı türküler ‘1975 – Zeyno – Seven Bahtiyar Olmaz’ plağındaki kayıtlarla birebir aynıdır.

Bazı eserler 1978’de tekrar okunmuştur.

2014 yılında Ömer Plak’tan “Nesilden Nesile / Doldur Kardeş İçelim” ismi ile altyapıları remix edilerek yayınlandı.

CevapAlıntı
Paylaş: